Församlingsbesök 2019

Våren 2018 önskade över 185 församlingar besök i samband med bön- och offerdagen för pastors- och diakonutbildningen. Vilket fantastiskt förtroende för dessa utbildningar! Varmt tack för alla kallelser! Kontakten mellan församlingarna och skolorna är ovärderlig!

Tyvärr kunde vi inte hjälpa alla, men 130 församlingar fick i alla fall besök, vilket är fler än någonsin tidigare. Och skulle vi räkna upp alla församlingar som får besök från skolorna under ett år skulle listan bli ännu mycket längre.

Bön- och offerdagen infaller nästa gång den 10 mars 2019. Kom gärna med en förfrågan om besök, helst redan i oktober eller november 2018. Kontakta Rune W Dahlén som numera sköter kontakterna i sin nya roll som timlärare på THS, rune.w.dahlen@ths.se.

Vi försöker prioritera sådana församlingar som inte fått besök året innan. Här är listan på de församlingar som fick besök 2018:

Arvika, Equmeniakyrkan 4 mars
Frans Wingård

Asklanda-Ornunga, Equmeniakyrkan
Anna-Karin Ryberg

Bergum, Equmeniakyrkan
Emil Thelin

Björklinge Missionskyrka 4 mars
Heidi Lundberg

Björke, Equmeniakyrkan 18 mars
Katrina Stephan

Björneborg, Equmeniakyrkan datum ej bestämt
Ingela Öhman

Blidsberg, Equmeniakyrkan 15 april
Pernilla Mårtensson

Blomstermåla Missionskyrka 18 mars
Rebecca de Brito

Bor, Equmeniakyrkan 4 mars
Kaisa Svennberg

Borgholms Missionskyrka 8 april
Johan Wikström

Borlänge, Equmeniakyrkan
Ulrika Johansson

Borås, Immanuelskyrkan
Kaisa Svennberg

Burgsvik, Strandkyrkan
Marcus Johnson

Bålsta, Björksäterkyrkan
Dawei Zhang

Dals-Eds Missionskyrka
Malin Rylander

Dals Långeds Missionskyrka 11 mars kl 16
Malin Rylander

Degerfors, Vallakyrkan
Peter Mänder

Edsbyn, Missionskyrkan
Mikael Andersson

Ekenässjön, Equmeniakyrkan
Henrik Einarsson

Eksjö Missionskyrka
Jessica Sunnerdahl

Fagerås, Equmeniakyrkan 22 april
Olivia Salomonsson

Falköping, Mössebergsgården
Miranda Shojaeian

Falun, Nybrokyrkan
Jens Marklund

Falkenberg, Tullbrokyrkan 25 mars
Gustav Gillsjö

Finspångs Missionskyrka
Björn Asserhed

Fristad, Equmeniakyrkan 4 mars
Anna-Karin Ryberg

Frövi Missionskyrka 15 april
Anders Andersson

Furulund, Equmeniakyrkan
Sara Sjölander

Grödinge, Vårstakyrkan
Sara Stignäs

Guntorps Missionskyrka 25 mars
Inger Burgén Levin

Göteborg, Brunnen, Equmeniakyrkan 18 mars
Ahmad Sarhangi

Göteborg, Rambergskyrkan
Ahmad Sarhangi

Göteborg, Tabernaklet
Karin Fransson

Hallunda, Equmeniakyrkan
Gustav Gillsjö

Harbo Missionskyrka 25 feb
Anna Sundberg

Helsingborg, Slottshagskyrkan 18 mars
Sara Sjölander

Hemse, Equmeniakyrkan 25 mars
Marcus Johnson

Hestra Missionskyrka
Karl Hylén

Hjortsbergagården med gudstjänst för församlingarna i Alvesta, Moheda, Växjö och Åseda
Peter Bernhardsson

Hjälmunge Missionskyrka (Equmeniakyrkan i Hållnäs-Skärplinge)
Els-Marie Carlbäcker

Huskvarna, Equmeniakyrkan
Carl Lagerqvist

Hässelby Missionskyrka
Johnny Jonsson

Höör, Equmeniakyrkan 4 mars
Sara Sjölander

Järfälla, Jakobsbergskyrkan
Ida Tonnvik

Jönköping, Immanuelskyrkan 4 mars
Åsa Öqvist

Kalix, Equmeniakyrkan
Kim D Bergman

Kalmar, Västerportskyrkan 8 april
Johan Wikström

Karlsborg, Equmeniakyrkan 29 april
Sara Stignäs

Karlstad, Tingvallakyrkan 18 mars
Ulrika Danielsson

Kaxholmen, Equmeniakyrkan 18 mars
Frida Hellsing

Kiruna missionsförsamling datum ej bestämt
Ida Tonnvik

Kortedala, Kortedalakyrkan
Daniel Lopez

Kristinehamn, Broängskyrkan
Jonatan Forsling

Kungsör, Centrumkyrkan 25 feb
Maria Linder

Kungälv, Equmeniakyrkan 18 mars
Maja Floberg

Kållered, Ekenkyrkan 4 mars (tillsammans med Centrumkyrkan i Kållered)
Johanna Bjurenstedt Gustafsson

Lerkil, Equmeniakyrkan 11 mars
Kaisa Svennberg

Lerum, Equmeniakyrkan
Inger Burgén

Linköpings Baptistkyrka 25 feb
Mario Marquez

Linköpings Missionskyrka
Sune Fahlgren

Ljurhalla, Equmeniakyrkan 25 mars
Lovisa Almén

Loo Missionskyrka
Kim Lillskog

Luleå Missionskyrka
Rebecca Simonsson

Lund, Västerkyrkan
Rikard Roitto

Mariefred, Munkhagskyrkan 8 april
Maria Linder

Målsryd, Equmeniakyrkan
Kim Lillskog

Mölnlycke, Equmeniakyrkan 4 feb
Anna-Karin Ryberg

Norrköping, Vidablickskyrkan
Joel Halldorf

Nässjö Missionskyrka
David Norberg

Nävlinge Missionskyrka 4 mars
Hampus Flyman

Oxelösund, Häggenkyrkan 4 mars
Jonas Eveborn

Rimforsa Missionskyrka 11 mars kl 10
Maria Lindström

Sala Missionskyrka
Liselott Björk

Skärblacka Missionskyrka 4 mars
Anna Ardin

Skillinge Missionshus 25 feb
Owe Kennerberg

Skänninge, Equmeniakyrkan 25 mars
Gustav Fransson

Smedsbyns kristna församling 10 mars
Rebecca Simonsson

Solberga Missionskyrka 8 april
Maja Floberg

Sollebrunn, Gräfsnäskyrkan 25 mars
Amelie Roolf

Sollefteå Missionskyrka 20 maj
Maria Hassani

Sollentuna Missionskyrka
Moa Nilsson Forsén

Solna, Ekensbergskyrkan 4 mars
Liselott Björk, Lyra Sema

Stenungsund, Kopperskyrkan
Jenny Arapovic

Stockholm, Abrahamsbergskyrkan 18 mars
Lovisa Almén

Stockholm, Andreaskyrkan 18 feb
Anna Ardin

Stockholm, Högdalskyrkan 18 mars
Johnny Jonsson

Stockholm, Immanuelskyrkan
Maria Linder

Stockholm, Kyrkan vid Brommaplan
Tomas Röjder

Stockholm, S:t Peter
Ulrika Grahnat

Stora Skedvi, Arkhyttans kapell
Heidi Lundberg

Storsjöstrand, Equmeniakyrkan
Rune W Dahlén

Styrsö Missionskyrka
Anna Johannesson

Stöde, Equmeniakyrkan Bethel 4 mars
Sara Stignäs

Surte, Equmeniakyrkan
Maria Hassani

Svallidens Missionskyrka
Pernilla Mårtensson

Sämsjöborg, Equmeniakyrkan 25 mars
Anna-Karin Ryberg

Sävedalen, Equmeniakyrkan 8 april
Niklas Levin

Södertälje Missionskyrka
Nidhal Paulus

Tibro, Equmeniakyrkan
Emma Gunnarsson

Torpa Missionskyrka 27 maj
Johan Wikström

Tranås, Löfstadkyrkan 25 feb
Tomas Röjder

Tärnsjö Missionskyrka
Kerstin Rask Lind

Umeå, Betelkyrkan 4 mars
Emelie Lau

Umeå, Hedlundakyrkan 18 mars
Emelie Lau

Upplands Väsby Missionskyrka 4 mars
Maria Linder

Uppsala Baptistkyrka
Sara Klintemyr

Vaggeryds Missionskyrka
Mia Martinsson

Vetlanda Missionskyrka 4 mars
Anna Langlott

Vikingstad Missionskyrka
Lisa Danell

Vingåker, Ekbackskyrkan 8 april
Jonatan Andersson

Vintrosa, Equmeniakyrkan 29 april
Mikael Andersson

Visby, Tjelvarkyrkan 8 april
Marcus Johnson

Vänersborg, Equmeniakyrkan 11 mars
Amelie Roolf

Värnamo Missionskyrka
Johan Wikström

Väse, Equmeniakyrkan
Ingela Öhman

Västerhaninge, Lidakyrkan
Victoria Gejrot

Västerås, Ansgarskyrkan 18 mars
Maria Linder

Växjö, Equmeniakyrkan 25 feb
Olivia Salomonsson

Åby, Åbylundskyrkan 18 mars kl 16
Jens Marklund

Åmål, Kungsbergskyrkan
Ulrika Danielsson

Åsbro, Tallbackskyrkan
Jonatan Andersson

Åsenhöga Missionskyrka
Olivia Salomonsson

Åtorp, Brokyrkan
Jeanette Syvertsson

Älmhults Missionskyrka
Johanna Karlsson

Ödeshögs Baptistkyrka 11 mars kl 16
Maria Lindström

Örebro, Betlehemskyrkan 18 mars
Mikael Andersson

Örebro, Hagakyrkan
Marie Lindholm

Östansjö, Bäcksjökyrkan
Anna Sundberg

Östersund, Equmeniakyrkan
Jonathan Ramström

Östhammar, Equmeniakyrkan
Thomas Kazen

En samlingsplats för de som är intresserade av kallelsen till pastor.