Församlingsbesök 2017

121 platser får besök i samband med bön- och offerdagen för pastors- och diakonutbildningen 2017. Det är faktiskt rekord! Ifjol var det 113 församlingar och det trodde vi aldrig att vi skulle kunna slå, men nu har det hänt. Varmt tack för alla kallelser! Kontakten mellan församlingarna och skolorna där församlingarnas medarbetare utbildas är ovärderlig! Och skulle vi räkna upp alla församlingar som får besök från skolorna under ett år skulle listan bli mycket, mycket längre.

Ni som inte får besök i år – kom gärna med en förfrågan inför 2018, och då helst redan i november 2017. Vi försöker prioritera sådana församlingar som inte fått besök på något eller några år, och i år är det flera församlingar som inte fått besök från THS eller Bromma folkhögskola på minst fem år.

De personer som är uppsatta på listan är framför allt pastorskandidater. Men här finns också diakonkandidater, lärare och personal på THS och Bromma folkhögskola, gäststudenter och studenter som inte är pastorskandidater, ledamöter och adjungerade i antagningsnämnden med  flera. Om inget annat datum anges hålls gudstjänsten söndagen den 12 mars 2017.

Meddela gärna om du råkar hitta ett fel i listan (rune@ths.se) . Många kyrkor byter t ex namn i dessa tider och det är inte säkert att vi alltid lyckats skriva rätt.

Alstermo, Equmeniakyrkan 5 mars
Nicolina Holmgren

Avesta, Centrumkyrkan
Hampus Flyman

Bengtsfors Missionskyrka
Ulrika Danielsson

Boden, Johanneskyrkan 26 mars
Maja Floberg

Bohus-Björkö, Equmeniakyrkan
Inger Burgén Levin

Borgholms Missionskyrka 9 april
Johan Wikström

Borgstena, Equmeniakyrkan 9 april
Lovisa Almén

Brämhult, Myråskyrkan 2 april
Rebecka Benjaminsson Larsson

Dals Eds Missionskyrka
Emil Thelin

Donsö Missionskyrka
Johanna Bjurenstedt Gustafsson

Eksjö Missionskyrka
Ulrika Axelsson

Eskilstuna, Elimkyrkan
Torbjörn Bådagård

Eskilstuna, Eskilskyrkan
Olle Hilariusson

Fagerås, Equmeniakyrkan 12 mars kl 11
Ingela Öhman

Farsta, Centrumkyrkan 5 mars
Johnny Jonsson

Finspångs Missionskyrka 5 mars
Johanna Karlsson

Fiskebäcks Missionskyrka
Maria Hassani

Furulund, Equmeniakyrkan 9 april
Gustav Fransson

Gamleby, Hagakyrkan
Johanna Karlsson

Gripenbergs Missionskyrka 5 mars
Moa Nilsson Forsén

Gräfsnäs, Gräfsnäskyrkan
Krister Liljegren

Gränna Missionskyrka 19 mars
Hampus Flyman

Göteborg, Betlehemskyrkan 19 mars
John Bjurenstedt

Göteborg, Flatåskyrkan 19 mars
Inger Burgén Levin

Göteborg, Johannebergs Equmeniakyrka 19 mars
Rikard Roitto

Göteborg, Redbergskyrkan
Ulrika Magnusson

Hallsberg, Equmeniakyrkan
Anna Sundberg

Hallstahammars Missionskyrka 26 mars
Jens Marklund

Hallunda, Hallundakyrkan 26 mars
Samuel Wångehag

Hammarkullen, Mariakyrkan 26 mars
Ahmad Sarhangi

Harbo Missionskyrka 5 mars
Anna Sundberg

Havdhem, Korsbykyrkan 26 mars
Marcus Johnson

Hedesunda Missionskyrka
Peter Mänder

Hemse Missionskyrka
Marcus Johnson

Hemsjö, Equmeniakyrkan
Anna Johannesson

Hudiksvalls Missionskyrka
Emma Gustavsson

Hökerum, Equmeniakyrkan
Rebecka Benjaminsson Larsson

Hönö Missionskyrka 19 feb
Jenny Arapovic

Hörnsjö Missionskyrka
David Lund

Jonsereds Missionskyrka 26 mars
Karin Fransson

Järfälla, Jakobsbergskyrkan 12 feb
Gustav Gillsjö

Kalix, Equmeniakyrkan (Missionshuset i Påläng) 5 mars
Sune Fahlgren

Karlsborgs Missionskyrka 2 april
Amelie Roolf

Karlskoga, Rävåskyrkan
Mikael Andersson

Karlstad, Kronoparkskyrkan
Elin Harrysson

Katrineholm, Mariakyrkan 5 mars
Thomas Kazen

Kristianstad, Odalkyrkan
Pernilla Mårtensson

Lidingö, Ansgarskyrkan 5 feb
Elin Harrysson, Victoria Gejrot

Lidköpings Missionskyrka
Johan Wikström

Lindesberg, Kristinakyrkan
Jonatan Forsling

Lindvedens Missionskyrka
Malin Rylander

Linköpings Missionskyrka 5 mars
Owe Kennerberg

Ljurhalla, Equmeniakyrkan
Klas Johansson

Ludvika, Högbergskyrkan
Anton Ahlmark

Luleå Missionskyrka
Sayuri Kikuchi

Lycksele Missionskyrka
Moa Nilsson Forsén

Malmö, Stadionkyrkan
Lennart Henriksson

Mantorps Missionskyrka 19 feb
Ulrika Johansson

Mariestad, Equmeniakyrkan 2 april
Kim D Bergman

Mjölby, Andreaskyrkan 12 feb
Ulrika Johansson

Mohed, Equmeniakyrkan
Erik Lund

Molkoms Missionskyrka
Monica Thorängen Hjelm

Mora, Fridhemskyrkan
Tommy Holmsten

Mullsjö Missionskyrka 14 maj
Åse Gardebrand

Munktorp, Sorbykyrkan 19 mars
Victoria Gejrot

Mölndal, Bifrostkyrkan
Ida Tonnvik

Oskarshamn, Equmeniakyrkan Mysingsö
Rebecca de Brito

Rotebro, Rotebrokyrkan
Anna Ardin

Rönninge, Skogsängskyrkan
Frans Wingård

Sala Missionskyrka
Biak Men och Thla Bawi Lian

Sandviken, Kanalkyrkan
Maria Hammar

Sennan, Equmeniakyrkan
Marie Lindholm

Sigtuna, Salemkapellet 19 mars
Samuel Wångehag

Sjömarken, Sjömarkenkyrkan
Anna-Karin Ryberg

Sjövik, Equmeniakyrkan
Inga-Lill Ramnefors

Skara Missionskyrka 26 mars
Kim Lillskog

Skellefteå, Equmeniakyrkan 19 mars
Sayuri Kikuchi

Skeppsås, Equmeniakyrkan 19 mars
Ulrika Johansson

Skövde, Immanuelskyrkan
Rune W Dahlén

Stenungsund, Kopperskyrkan 19 mars
Maria Rydbom

Stockholm, Abrahamsbergskyrkan
Nicolina Holmgren

Stockholm, Andreaskyrkan 26 mars
Frans Wingård

Stockholm, Högdalskyrkan 23 april
Gustav Gillsjö

Stockholm, Immanuelskyrkan 26 mars kl 11.00
Maria Linder

Stockholm, Immanuelskyrkan Immanuel 153 26 mars kl 16.00
Maria Linder

Stockholm, Kyrkan vid Brommaplan 19 mars
Anton Ahlmark

Stockholm, S:t Peter 26 mars
David Lund

Stuvsta, Stuvstakyrkan 5 mars
Karin Andersson

Sämsjöborg, Equmeniakyrkan
Kim D Bergman

Sävedalens Missionskyrka 9 april
Ahmad Sarhangi, Noomie Hammar, Emil Thelin

Sösdala, Tureholmskyrkan
Sara Sjölander

Tibro Missionskyrka
Emma Gunnarsson

Tidaholm, Immanuelskyrkan
Liselott Björk

Timmele, Equmeniakyrkan
John Bjurenstedt

Tranås, Löfstadkyrkan 19 feb
Karl Hylén

Trollhättans Missionskyrka 26 mars
Malin Rylander

Trosa, Trosalundskyrkan
Mia Gyllgård

Tumba, Centrumkyrkan 5 mars
Jonatan Forsling

Umeå, Betelkyrkan
Julia Strömner

Upplands Väsby Missionskyrka 21 maj
Maria Linder

Uppsala Missionskyrka
Åke Viberg

Varberg, Håstenskyrkan 5 mars
Annie Kirk

Vetlanda Missionskyrka 19 mars
Maria Linder

Vilhelmina Missionskyrka 21 maj
Moa Nilsson Forsén

Vingåker, Ekbackskyrkan 23 april
Karl Hylén

Vinnersjö Missionshus 30 april
Kerstin Rask Lind

Vinslövs Missionskyrka 26 mars
Åse Gardebrand

Virserum, Ekebergskyrkan 19 mars
Lennart Henriksson

Vånga Missionskyrka 19 mars
Mario Marquez Sevilla

Vårgårda, Equmeniakyrkan
John Eidering

Vännäs Missionskyrka
David Lund

Värnamo Missionskyrka
Joel Halldorf

Värsås Missionskyrka
Rebecca Simonsson

Väse, Equmeniakyrkan 12 mars kl 18
Ingela Öhman

Västerhaninge, Lidakyrkan
Jonathan Lennartson

Västerås, Ansgarskyrkan 7 maj
Maria Linder

Älvsjö, Älvsjökyrkan 5 mars
Frans Wingård

Öckerö, Nimbus
Olle Alkholm, Maria Linder, Carin Dernulf, Kim Lillskog

Ödeshögs Baptistkyrka
Lisa Danell

Örestrand (Bjuvs frikyrkoförsamling, Ängelholms ekumeniska församling, Rosengårdskyrkan och Slottshagskyrkan i Helsingborg) 2 april
Sara Sjölander

Östervåla, Equmeniakyrkan
Kerstin Rask Lind